Kép forrása: unsplash1
Új munkát keresel, de nem tudod, hogyan láss neki? Egy gyors tipp: kezd azzal, hogy rendezed az önéletrajzod. Az aktuális állásajánlatok a Jooble-on minden álláskereső számára elérhetők, és az oldal használata nem kötött regisztrációhoz. Viszont ha szeretnél egy jól strukturált önéletrajzot, akkor hozz létre egy álláskereső profilt, töltsd ki az adatokat és a Jooble készít számodra egy életrajzot.
Ha viszont úgy döntesz, hogy egyedül készíted el az önéletrajzod és állásajánlatonként módosítasz rajta, a Jooble szakértői összegyűjtötték a legfontosabb információkat, hogy milyen életrajzot érdemes beküldeni a munkáltatóknak 2025-ben.
Sokan azt gondolják, hogy egy önéletrajz egy sablon szöveg, amit kötelező kitölteni és el lehet küldeni 100 különböző helyre. Ez azonban egy hatalmas tévedés. Az önéletrajz az első irat, amit a munkáltató rólad lát. Vagyis néhány másodperc alapján fog dönteni, hogy interjúra hív téged vagy a kukában landol a jelentkezésed. Néhány másodperc? Igen, mert ha az önéletrajzod összecsapott és nincs jól felépítve, nem átlátható, akkor senki nem fog bajlódni azzal, hogy megtalálja rólad a releváns információkat.
Ahhoz, hogy az önéletrajzod valóban lehengerlő legyen, egy jó struktúrát érdemes betartanod. Az önéletrajzodban a következők szerepeljenek, lehetőleg a következő sorrendben:
Az önéletrajz fejlécében írd le a neved, a telefonszámod és az e-mail címed. Figyelj arra, hogy az e-mail cím ne valami “név1234@gmail.com” legyen, hanem a teljes neved szerepeljen benne. Ez sokkal komolyabb hozzáállásra mutat majd. Ha van szakmai LinkedIn-profilod, érdemes azt is feltüntetni a profilodon.
Egy 3-4 mondatos összegzés az életrajzodról nagyon jó eredményeket adhat, például kezdheted azzal, hogy “Csapatjátékos marketing szakember vagyok, 3+ év munkatapasztalattal a márkaépítés területén. Analitikus gondolkodásom és problémamegoldó készségem 6 hónap alatt 30%-kal növelte a korábbi vállalatom konverzióját”. Persze ez csak egy példa, de egy hasonló rövid kis összefoglaló meghozhatja a munkaadó kedvét, hogy végigolvassa az életrajzod.
Kezdd a legutóbbi munkahelyedtől és így haladj visszafelé időrendi sorrendben. Ha több munkahelyed volt, akkor minden bejegyzés tartalmazza a következőket:
Ebben a részben érdemes felsorolni mind a technikai (hard skills), mind a személyes (soft skills) készségeket. Ez az a rész, amikor nem szabad szerénykedni, de ne is ess túlzásba – azokat a készségeket sorold fel, amelyek hasznosak lehetnek a pozíció betöltésénél, amelyikre jelentkezel. Hard skills közé tartoznak azok a készségek, amelyek a technikai részre vonatkoznak, pl. adatkezelés, programozási nyelvek ismerete, grafikai feladatok ellátása, stb. Soft skill pedig a jó kommunikációs készség, a csapatmunkára való törekvés vagy a problémamegoldás.
Itt a legmagasabb végzettséget tüntesd fel, és azokat az oktatási intézményeket, amelyek relevánsak a pozícióhoz.
A nyelvtudást egyértelműen és valós szintek szerint írd le, például:
Sok álláskereső követ el olyan hibákat, amelyek csökkenthetik az esélyeiket. Ha úgy gondolod, hogy kész vagy az önéletrajzoddal és készen állsz a vadászatra, a legjobb vállalatok állásajánatai a https://hu.jooble.org/company oldalon találhatók meg. Ha pedig még vetnél rá egy pillantást, akkor nézd meg, melyek a leggyakoribb hibák és javítsd az életrajzod: