A határok szerencsére ma már sokszor csak elméletben meghúzott vonalak a térképen. Szabadon utazhatunk bármerre a világban, de persze mindenhol szeretnénk ugyanúgy használni a modern eszközöket, online szolgáltatásokat, valamint elérhetőek maradni és telefonálni. Mára ez is sokkal könnyebb és átláthatóbb lett, de nem árt tudni, hogyan is működik a telefonálás és egyéb mobilhasználat a határokon túl.
Kép forrása: shutterstock
A magyarul néha barangolásnak fordított megoldás lényege az, hogy a telefonos szolgáltatásainkat a külföldi országok hálózatain is használni tudjuk, ezek ugyanis összeköttetést biztosítanak az otthoni szolgáltatónkkal. Ez azonban nem mindenhol ingyenes, és ahol az, ott is érdemes odafigyelni néhány alapvető feltételre.
Ahhoz, hogy a legkönnyebben megtudjuk, milyen feltételek vonatkoznak a telefonhasználatunkra külföldön, érdemes tudni, milyen országba indulunk. Ezek ugyanis úgynevezett díjzónákba tagozódnak, és ennek megfelelően változnak a roaming feltételei is.
Néhány éve az EU tagállamai megegyeztek abban, hogy egymás országaiban alapértelmezetten díjmentesen lehet roamingolni. Ez azt jelenti, hogy (amennyiben a szerződésünkben más nem szabályozza), az Unió tagállamaiban és néhány kapcsolódó országban, többek között az EU államok Európán kívüli területein ugyanúgy használhatjuk a mobilunkat, mintha otthon lennénk: a készülék az ottani hálózatra kapcsolódik, de a hazai percdíjakért telefonálhatunk, valamint a szerződésben foglaltak szerint használhatjuk a mobilinternetet is.
Érdemes azonban figyelni a részletekre, mivel egyes kedvezmények, extra adatkeretek csak az otthoni felhasználásra értendőek, így mindig nézzük meg előre, hogy az EU országaiban ezekből mennyit tudunk használni.
Az EU-országok általában az 1-es díjzónába tartoznak, de fontos indulás előtt végiggondolni, merre járunk majd, hiszen nem minden európai ország tartozik a roamingdíj-mentes övezetbe. Kellemetlen meglepetés érhet a havi számlán például egy olyan görögországi utazás után, ahol az utat autóval tesszük meg Szerbián és Észak-Macedónián keresztül, és eközben is használjuk a mobilszolgáltatásokat, az említett két ország ugyanis nem az Unió tagja és így külön feltételek vonatkoznak rájuk.
Ugyanígy előre fel kell készülnünk akkor, ha Európán kívüli területekre utazunk, ekkor jó előre vizsgáljuk meg, milyen díjzónába tartozik az adott ország és milyen díjakkal jár, ha innen telefonálunk illetve adatot forgalmazunk. Segítségképpen a szolgáltatók mindig küldenek információs SMS-eket egy másik ország hálózatára csatlakozás után, amely tartalmazza a helyi feltételeket, például a hívások és SMS-ek díját, valamint a mobilnet használatának részleteit.
A legbiztonságosabb természetesen az, ha a telefonunk beállításai között megkeressük azt az opciót, ahol letilthatjuk az adatroamingot. Ekkor a telefon tudni fogja, hogy más ország hálózatára váltvba azonnal beszünteti még a háttérben folyó adatkommunikációt is, tehát nem frissülnek az appok, vagy navigáció használatakor nem látjuk az online térképeket.
Ez a váratlan költségek elkerülésére jó megoldás persze, ám így "lecsatlakozunk a világról", de szerencsére ma már a mobilszolgáltatók kínálnak erre is megoldást. Utazás előtt, vagy akár aközben is vásárolhatunk ugyanis olyan roaming-kiterjesztéseket, amelyek a célországban is lehetővé teszik a mobilnet használatát egy előre megadott határig. Ha megközelítjük az így vásárolt adatkeret felső határát, SMS-ben is kaphatunk értesítést, de érdemes feltelepíteni a szolgáltatónk saját mobilappját is, amelyben percről percre követhetjük, hol tartunk és akár közvetlenül vásárolhatunk új adatjegyet is.
A telefonok nemzetközi használata közben még akkor is érhetnek meglepetések, ha alapvetően tisztában vagyunk a roaming fogalmával. Épp ezért érdemes a következőket is észben tartani:
A mobilon futó alkalmazások időről időre automatikusan frissíthetik önmagukat, amely a háttérben adatforgalmat generál. Ha szeretnénk elkerülni ezt a "láthatatlan" terhet, az utazás idejére kapcsoljuk ki a készülék beállításai között az appok automatikus frissítését.
A mobilhálózatok valamelyest mindig átlógnak az országok határain épp azért, hogy még a határhoz legközelebbi településeken is elegendő lefedettséget biztosítsanak. Épp ezért az is előfordulhat, hogy egy határmenti területen a mobilunk már a szomszéd ország hálózatát érzi "erősebbnek" és automatikusan átkapcsol - ennek elkerülése érdekében a telefon beállításai között keressük meg az automatikus hálózatkeresés opciót, majd állítsuk át kézi hálózatválasztásra.
Előfordulhat, hogy repülőn vagy hajóúton kikerülünk minden "földi" hálózat hatósugarából és egyes készülékek ilyenkor átállhatnak műholdas szolgáltatások használatára, amelyek általában kifejezetten magas költségekkel járnak. Ilyenkor érdemes repülő üzemmódba átállítani a telefont, amely nem csak a mobilnetet, hanem a ki- és bemenő hívásokat is blokkolja.
Ha szeretnénk külföldön elkerülni a helyi hálózatok használatát, de szükségünk van internetnet-elérésre, keressünk Wi-Fi csatlakozási pontokat. A szállodák, üdülők, konferenciahelyszínek saját hálózatai mellett gyakran találunk ingyenes hálózatokat is, amelyekre csatlakozva nem kell bekapcsolnunk a mobilnetet.
Az EU-n belüli díjmentes roaming kedvező feltételeket biztosít, de nem szabad vele visszaélni: a szabályozások értelmében a saját szolgáltatónk figyeli, mennyi ideje használjuk az otthoni tarifacsomagunkat egy másik országban, és bizonyos idő után figyelmeztetést küldhet, hogy a további használat extra díjakkal járhat. Ezért roamingot valóban utazásokra, rövid látogatásokra használjunk, hosszabb (néhány hónapnál tovább tartó) kintlét esetén már érdemes egy helyi szolgáltatónál vásárolni előfizetést vagy feltöltőkártyás megoldást.