Kép forrása: shutterstock
Néhány évtizede valóban voltak olyan műszaki eszközök, amelyeket már nem feltétlenül érte meg használtan megvásárolni. A katódsugaras tévék képcsövébe könnyen "beéghetett" a kép, a sokat pörgetett walkmanek nyúzták a szalagot - de ma már nem feltétlenül kell ettől félni, főleg néhány termékkategória esetében. A mobiltelefon kifejezetten jó vétel lehet használtan, csak oda kell figyelni, honnan és milyen modelleket választunk.
Bár sokféle szempontból alátámasztható, hogy a vadonatúj termékek vásárlásának sokféle előnye van, a használt telefonok mellett is komoly érvek szólnak:
Hogy a részletekbe is menjünk, nézzük csak meg, milyen tudással rendelkezett mondjuk egy 1-2 éve bemutatkozott iPhone vagy Samsung csúcskészülék, aztán pedig vegyük sorra, mi minden változott az idei modellekben. Igen, biztosan megjelentek csábító és nagyszerű újdonságok, a legtöbb funkció azonban egyszerűen nem fejlődik olyan gyorsan, hogy a néhány éves készülékekben már elavulttá váljon. A mai mobilappok kiválóan futnak egy néhány éves telefon hardverén is, a kijelzők és kameralencsék minősége pedig nem romlik az idővel.
Épp ezért, hacsak valaki nem valamilyen speciális, kifejezetten a legújabb készülékekben megjelent extra miatt vásárolna telefont, tökéletesen naprakész készüléket választhat a használtak közül is - ráadásul az új modellek árához képest olcsóbban. Ugyanígy a használt piac ad lehetőséget arra is, hogy ha az újak közül csak egy gyengébb kiépítésű mobilra telne, egy néhány éves sorozatból ugyanennyiért simán megvehetjük a csúcsmodellt is.
Használt és használt között persze hatalmas különbségek lehetnek. A leggyakrabban a következőkre érdemes odafigyelni a vásárlás előtt:
Egy "apróhirdetéses" mobilnál a fenti kérdésekből nem mindegyikre kapunk megnyugtató választ. Bár ragaszkodhatunk ahhoz, hogy a vétel előtt kipróbáljuk a telefont, akadhat olyan rejtett hiba, amely csak pár nappal, héttel később jelentkezik. Magánszemélytől ráadásul a legritkább esetben kapunk bármilyen jótállást, és bizony előfordulhat, hogy az üzlet lebonyolítása után nem sokkal jövünk rá, hogy lényegében egy papírnehezéket vásároltunk.
Szerencsére mobilokkal foglalkozó kereskedők és távközlési szolgáltatók közül egyre többen kezdenek bele a használt, felújított készülékek forgalmazásába. Látszik ugyanis az igény a fenti előnyök miatt ezekre a modellekre, emellett a szolgáltatók, mobilgyártók érdeke az is, hogy az elektronikai hulladék mérséklésével, a gyártás közbeni károsanyag-kibocsátás visszafogásával fenntarthatóbb, környezetbarátabb legyen a mobilok világa. Szintén igaz, hogy egy szolgáltatónál, ellenőrzött formában folyó újraértékesítés esetében a lehetséges buktatók, rizikófaktorok is jelentősen csökkenthetők.
Hogyan működik a használt telefonok újraértékesítése?
A szolgáltatókhoz visszakerülő készülékeket általában gondos vizsgálatnak vetik alá, és meghatározzák azt a kategóriát, amely a használtsági fokozatot mutatja. A legtöbb helyen kizárólag az újszerű kategóriába eső modelleket engedik ismét forgalomba: ezek általában olyan modellek, amelyek legfeljebb apróbb, hajszál-méretű karcolások találhatók, amelyek nem csak a használhatóságot, de az esztétikai élményt sem befolyásolják. A megvásárolható készülékek mellett gyakran jelzik a készülékek állapotát és az esetleges külsérelmi nyomokat, tehát már jó előre el lehet dönteni, hogy az olcsóbb vételárért mekkora kompromisszumot kell kötnünk.
Egyes szolgáltatóknál külön jelzik azt is, hogy a telefonokat új, utángyártott akkumulátorokkal engedik forgalomba - épp ezért attól sem kell tartani, hogy a megvásárolt mobil eredeti akkus kapacitásának csak töredékére tölthető fel. Szintén divat, hogy a hiányzó gyári kiegészítőket, például USB-kábeleket is kipótolják a dobozban.
Ami pedig legalább ennyire fontos: az a bizonyos "pénztártól való távozás" utáni időszak. A szolgáltatóknál a használt készülékek mellett mindig jelzik, hogy a vásárlás után mennyi ideig vállalnak szavatosságot a készülékre és ez mit tartalmaz. Hiszen még a legpontosabb felülvizsgálaton is átcsúszhat valamilyen rejtett hiba, anyagfáradás vagy bármi hasonló, amely nem a vásárlás utáni napokban, hanem valamivel később jelentkezik - ha megbízható helyről vesszük a használt mobilt, itt sem leszünk magunkra hagyva.
Ha tehát valaki mostanában gondolkozik mobiltelefon beszerzésén, és esetleg már töpreng azon, hogy a limitált költségvetés miatt az újak közül esetleg csak gyengébb kategóriában keresgélhetne, bátran nézzen körül a használtak között is - igazi kincsre lelhet!